Futboll

Leotrim Kryeziu i sjell Dritës tri pikë

Drita është kthyer me gjah të plotë duke ngadhënjyer ndaj Trepçës vendase me rezultat minimal 0:1.

Read More...

Gjilan, LAJME

Kurti kërkon mobilizim

Albin Kurti, deputet në Kuvendin e Kosovës ka kërkuar mobilizim të popullatës për t’i bërë ndryshimet e domosdoshme në Kosovë, si dhe iu bëri thirrje aktivistëve gjilanas për angazhim maksimal për protestën e radhës të datës 1 shtator, ashtu që kjo protestë të jetë sa më masive.

Read More...

Futboll

Gjilanasit përballen me mitrovicasit

Dy ekipet nga Gjilani, Drita dhe Gjilani që në xhiron e parë të Superligës së Kosovës në Futboll do të përballen me ekipet mitrovicase Trepça dhe Trepça ’89.

Read More...

Teatër

Një jetë e tërë në teatër

Dikur nuk e kishim problemin financiar, por kishim probleme ideologjike. Tashti, probleme ideologjike nuk kemi, por kemi mosrespekt ndaj kulturës”, thonë Mejreme Berisha e Muharrem Sylejmani, aktorë që mbi katër dekada qëndrojnë në skenë.

 

Read More...

Futboll

Hasan Bajrami kalon te Drita

Hasan Bajrami, lojtar i deridjeshëm i KF Tërnoci ka kaluar në radhët e klubit gjilanas Drita nga Gjilani. Ky lojtar, që luan në rolin e mesfushorit ofanziv është vetëm njëri prej përforcimeve të shumta që ka bërë klubi gjilanas, i cili sivjet pritet të ketë një pamje krejt të re.

Read More...

OPINION

KRIMET E USHTRISË SERBE NDAJ SHQIPTARËVE TË PRESHEVËS DHE TË KUMANOVËS MË 1913

Shkruan: Mr. sc. Fitim RIFATI, Instituti i Historisë – Prishtinë

Read More...

Viti

Gjilani kryeqendër e mikroregjionit

Në kuadër të bashkëpunimit të mikroregjionit Evropian të Komunave të lindjes së Kosovës dhe komunave fqinje nga Kosova Lindore dhe komunave tjera të kësaj pjese, sot kryetari i Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri, ka pritur në një takim pune kryetarin e Preshevës Shqipërim Arifi dhe kryetarin e Bujqnocit Shaip Kamberi, me të cilët kanë koordinuar aktivitetet për të ardhmen dhe funksionalizimin e partneriteteve.

Read More...

Gjilan, Shëndeti

Po investohet në shëndetësi

Falë mbështetjes së kryetarit Haziri, është arritur që në këtë pjesë të vitit të investohet mjaft shumë në shëndetësinë primare kryesisht në renovime, rindërtime dhe investime të tjera, që vlera totale është rreth 200 mijë euro.

Read More...

Bujqësi, Gjilan

Rendimente rekorde të grurit

Sa i përket rendimenteve dhe përmbushjes së nevojave të qytetarëve të Gjilanit del se ky vit ishte i bereqetshëm, me rendimente rekorde dhe përmbushje bazike të nevojave vetanake për 77 për qind të kërkesave të qytetarëve, duke llogaritur Gjilanin me një popullsi prej 100 mijë banorë.

Read More...

Futboll

Një maqedonas në Dritë

Klubi i Futbollit Drita nga Gjilani ka angazhuar edhe një lojtar të ri, kësaj radhe nga jashtë. Martin Blazhevski është përforcimi më i ri për mesfushën e Dritës. Ky lojtar 24- vjecar ka një përvojë të madhe, ngase më herët ka luajtur për ekipet maqedonase Rabotniqki, Matalurg, Vardar dhe Teteks dhe ka qenë pjesë e U-17, U-19, U-21 e Maqedonisë.

Read More...