Futboll

Drita po përgatitet në Ohër

Futbollistët e Dritës nga Gjilani po i zhvillojnë përgatitjet në Ohër të Maqedonisë. Ekipi bardh e kaltër nga Gjilani, që mbijetesën e siguroi vetëm pas ndeshjes së barazhit në ballfaqim me Flamurtarin, sivjet është riorganizuar dhe ka synim që të luaj rol me rëndësi në kampionat. Futbollistët po punojnë nën urdhërat e kryetrajnerit Sedat Pajaziti dhe ndihmësit të tij Afrim Shahini.

Në një njoftim nga faqja zyrtare e klubit thuhet se ekspedita e Dritës po qëndron në Hotelin „Belvedere“, kurse shumë shpejt pritet që ekipi të zhvillojë edhe ndeshje miqësore, me qëllim që sa më i përgatitur ta pres kampionatin.

 

Lexo më shumë ...

Gjilan, OPINION

Demarkacioni me Malin e Zi

Defektet, Dilemat, Faktet, Perfundimet.

Shkruan: Ismajl Kurteshi

Lexo më shumë ...

KULTURA, Muzikë

Shaqa i dorëzon tirqit në muze

Valltari i njohur i anës së Karadakut, Shaqir Rrustemi ia ka dhuruar muzeut të Gjilanit tirqit e tij, me të cilët është prezantuar për 44 vjet me radhë nëpër festivale kombëtare e ndërkombëtare.

Lexo më shumë ...

Futboll

Berat Ahmeti përforcimi më i ri i Gjilanit

Berat Ahmeti është përforcimi më i ri i Gjilanit. Klubi kuq e bardh ka arritur marrëvrshje me këtë futbollist të njohur, i cili deri para ardhjes në Gjilan kishte luajtur në kampionatin shqiptar, në Vllazni të Shkodrës.

Ky futbollist karrierën e kishte nisur në Prishtinë e ma pas kishte kaluar në kampionatin hungarez në ekipin Ujpest e më pas mesfushori ka kaluar në kampionatin shqiptar. Në KF Gjilani ai do ta gjej edhe vëllain e tij Azem Ahmeti.

 

Lexo më shumë ...

KULTURA, LAJME

Bukuritë e natyrës që ofron Gjilani

Kalaja në fshatin Pogragjë dhe lumi Llapusha që rrjedh skaj saj, tumat ilire në fshatin Llashticë, Shpella e Resulës dhe ajo e Bresalcit, Liqeni i Përlepnicës apo edhe Guri i Shpuem që gjendet shumë afër tij, por edhe ujërat minerale në fshatrat Nasalë e Miresh, hane e mullinj janë vetëm disa nga bukuritë e Gjilanit.

Lexo më shumë ...

Futboll

Gjilani e Shkupi luajnë pa gola

Lexo më shumë ...

Komunikacion, Sporte të tjera

Gjilani mirëpret veturat më të bukura të Evropës

Në kuadër të “Muajit të Mërgimtarëve”, që po mbahet në Gjilan, nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës, Lutfi Haziri, të dielën është organizuar panairi i makinave “auto-shou”. Aktivitetin e sotëm, të fundit për sivjet, e ka hapur drejtori i Zhvillimit Ekonomik, Agim Zuzaku, ndërkaq një fjalë rasti para mërgimtarëve dhe pjesëmarrësve  tjerë në këtë panair të makinave e ka mbajtur kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri.

Lexo më shumë ...

KULTURA

“I sëmurë” pas eksponateve e ato i dhuron falas

Eksponati nuk ka vlerë nëse rri i mbyllur, nëse atë nuk e sheh askush, andaj ato duhet dhuruar aty ku secili vizitorë ka mundësinë t’i shoh, thotë gjilanasi Abdylfetah Limani, që ka dhuruar rreth 40 eksponate.

Lexo më shumë ...

Shëndeti

Si t’i hiqni kaloritë e tepërta

Një studim i publikuar në Public Health ka zbuluar se njerëzit që hanë sandviçë konsumojnë rreth 100 kalori më shumë sesa që është normalja.

Lexo më shumë ...

Gjilan

Gjilani përballet me ujërat e zeza

Komuna e Gjilanit ka hyrë në fazën përfundimtare të procesit për fillimin e implementimit të projektit “Rehabilitimi dhe instalimi i kanalizimeve të ujërave të zeza, si dhe rregullimi i shtratit të lumit Mirusha dhe Stanishorka” që do të financohen përmes programit të kredisë së butë, “Soft Loan” të Qeverisë Austriake.

Lexo më shumë ...