Gjilan, Shëndeti

Po investohet në shëndetësi

Falë mbështetjes së kryetarit Haziri, është arritur që në këtë pjesë të vitit të investohet mjaft shumë në shëndetësinë primare kryesisht në renovime, rindërtime dhe investime të tjera, që vlera totale është rreth 200 mijë euro.

Lexo më shumë ...

Bujqësi, Gjilan

Rendimente rekorde të grurit

Sa i përket rendimenteve dhe përmbushjes së nevojave të qytetarëve të Gjilanit del se ky vit ishte i bereqetshëm, me rendimente rekorde dhe përmbushje bazike të nevojave vetanake për 77 për qind të kërkesave të qytetarëve, duke llogaritur Gjilanin me një popullsi prej 100 mijë banorë.

Lexo më shumë ...

Futboll

Një maqedonas në Dritë

Klubi i Futbollit Drita nga Gjilani ka angazhuar edhe një lojtar të ri, kësaj radhe nga jashtë. Martin Blazhevski është përforcimi më i ri për mesfushën e Dritës. Ky lojtar 24- vjecar ka një përvojë të madhe, ngase më herët ka luajtur për ekipet maqedonase Rabotniqki, Matalurg, Vardar dhe Teteks dhe ka qenë pjesë e U-17, U-19, U-21 e Maqedonisë.

Lexo më shumë ...

Gjilan

Përurohen sheshi e pllaka në Shillovë

Solemnisht është përuruar sheshi në qendër të fshatit Shillovë e Muhaxherëve, si dhe është bërë sbulimi i pllakës përkujtimore në kujtim të shpërnguljes së madhe të shqiptarëve nga Sanxhaku i Nishit, respektivisht nga fshati Pllanë dhe Mehanë, në vitin 1878 gjatë sundimit të Perandorisë Osmane.

Lexo më shumë ...

Futboll

Drita po përgatitet në Ohër

Futbollistët e Dritës nga Gjilani po i zhvillojnë përgatitjet në Ohër të Maqedonisë. Ekipi bardh e kaltër nga Gjilani, që mbijetesën e siguroi vetëm pas ndeshjes së barazhit në ballfaqim me Flamurtarin, sivjet është riorganizuar dhe ka synim që të luaj rol me rëndësi në kampionat. Futbollistët po punojnë nën urdhërat e kryetrajnerit Sedat Pajaziti dhe ndihmësit të tij Afrim Shahini.

Në një njoftim nga faqja zyrtare e klubit thuhet se ekspedita e Dritës po qëndron në Hotelin „Belvedere“, kurse shumë shpejt pritet që ekipi të zhvillojë edhe ndeshje miqësore, me qëllim që sa më i përgatitur ta pres kampionatin.

 

Lexo më shumë ...

Gjilan, OPINION

Demarkacioni me Malin e Zi

Defektet, Dilemat, Faktet, Perfundimet.

Shkruan: Ismajl Kurteshi

Lexo më shumë ...

KULTURA, Muzikë

Shaqa i dorëzon tirqit në muze

Valltari i njohur i anës së Karadakut, Shaqir Rrustemi ia ka dhuruar muzeut të Gjilanit tirqit e tij, me të cilët është prezantuar për 44 vjet me radhë nëpër festivale kombëtare e ndërkombëtare.

Lexo më shumë ...

Futboll

Berat Ahmeti përforcimi më i ri i Gjilanit

Berat Ahmeti është përforcimi më i ri i Gjilanit. Klubi kuq e bardh ka arritur marrëvrshje me këtë futbollist të njohur, i cili deri para ardhjes në Gjilan kishte luajtur në kampionatin shqiptar, në Vllazni të Shkodrës.

Ky futbollist karrierën e kishte nisur në Prishtinë e ma pas kishte kaluar në kampionatin hungarez në ekipin Ujpest e më pas mesfushori ka kaluar në kampionatin shqiptar. Në KF Gjilani ai do ta gjej edhe vëllain e tij Azem Ahmeti.

 

Lexo më shumë ...

KULTURA, LAJME

Bukuritë e natyrës që ofron Gjilani

Kalaja në fshatin Pogragjë dhe lumi Llapusha që rrjedh skaj saj, tumat ilire në fshatin Llashticë, Shpella e Resulës dhe ajo e Bresalcit, Liqeni i Përlepnicës apo edhe Guri i Shpuem që gjendet shumë afër tij, por edhe ujërat minerale në fshatrat Nasalë e Miresh, hane e mullinj janë vetëm disa nga bukuritë e Gjilanit.

Lexo më shumë ...

Futboll

Gjilani e Shkupi luajnë pa gola

Lexo më shumë ...