Ekonomi

Mikro-bizneset gjilanase përfitojnë grante

Komuna e Gjilanit, në bashkëfinancim me organizatën gjermane “Help” ka nënshkruar sot kontratat me 46 mikro-biznese, përfitues të granteve, të cilët janë kryesisht zejtarë të Gjilanit, në kuadër të projektit “Mbështetje stabilitetit socio-ekonomik përmes fuqizimit të mikro-bizneseve në Kosovë – Parandalimi i Migracionit dhe Stabilizimi”.

Lexo më shumë ...

ARSIMI

Viti shkollor nisi mbarë

Gjithçka po shkon sipas planit vjetor të punësm thotë ushtruesja e detyrës së drejtorit të  Drejtorisë së Arsimit, Shqipe Haziri

Lexo më shumë ...

KRONIKË E ZEZË

Arrest shtëpiak për drejtorin e “Eco Higjiena”

 

Gjykata Themelore në Gjilan ka vendosur masën e arrestit shtëpiak prej një muaji ndaj të pandehurit Senad  Rramaj. Sipas njw njoftimi nga gjykata, i akuzuari në cilësinë e drejtorit Ekzekutiv në ndërmarrjen “Eco Higjiena” në Gjilan, dyshohet se ka përpiluar dhe falsifikuar vendimin për formimin e komisionit për vlerësimin dhe shitjen e aseteve, të cilat asete janë shitur pa u vlerësuar dhe pa kurrfarë kriteri.

Ai dyshohet se ka kryer dy vepra penale: falsifikim i dokumentit zyrtar dhe keqpërdorimi i detyrës zyrtare apo autoritetit zyrtar.

Gjithashtu gjykata ka vendosur që të njëjtit t’i konfiskohet edhe dokumenti i udhëtimit pasaporta.

Lexo më shumë ...

Futboll

Befason Drita

Drita ka befasuar shikuesit e saj në ndeshjen e parë në terren të vet në ballafaqim me Llapin e Podujevës.

Lexo më shumë ...

LAJME

Serbi tenton të vetëvritet

Lexo më shumë ...

KRONIKË E ZEZË

Bënte “selfie” me armë zjarri

Lexo më shumë ...

Libri

Nuhi Ismajli dhe vepra tregimtare e tij “Ëndrra”

Shkruan: Tefik Selimi

Lexo më shumë ...

Gjilan

Vit i investimeve të mëdha

Sali Kqiku, drejtor i Departamentit të Prokurimit në Komunën e Gjilanit, thotëse për herë të parë Investimet Kapitale e tejkalojnë vlerën e buxhetit të përgjithshëm, dhe sipas tij ky është viti i investimeve më të mëdha që nga paslufta për Komunën e Gjilanit.

Lexo më shumë ...

Gjilan

PDK i bënë thirrje publike Kryeprokurorit të Shtetit dhe Prokurorisë Speciale të Kosovës

Në lidhje me zhvillimet më të fundit në Gjilan, ka reaguar dega e PDK-së në Gjilan, e cila ka kërkuar nga kryeprokurori i shtetit dhe Prokuroria Speciale e Kosovës që të hetojë një pjesë të sistemit të drejtësisë në Gjilan.

Lexo më shumë ...

Futboll

Balaj ia solli 14.500 euro në bastore

Goli i Balajt në ballafaqim me Maqedoninë, i shënuar në minutën e parafundit të ndeshjes, përpos që i solli fitoren Shqipërisë, tej mase ka gëzuar edhe një qytetar nga Bosnja e Hercegovina.

Lexo më shumë ...